LMT: Pramonės 4.0 iššūkiai: Našumo, užimtumo ir integralaus augimo sprendimai

National research projects

Finished

Projekto Nr.: P-REP-20-9

Projekto pavadinimas: Pramonės 4.0 iššūkiai: Našumo, užimtumo ir integralaus augimo sprendimai

Projekto mokslinio tyrimo vadovas: Dr. Maik Huettinger

Projekto tyrimo grupė: Dr. Aras Zirgulis, Dr. Jonathan Boyd, Dr. Eglė Verseckaitė, doct. Marius Kušlys

 

Automatizacijos technologija dramatiškai keičia darbo rinką ir pačią darbo prigimtį. Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija supranta Pramonės 4.0 koncepcijos įgyvendinimo naudą Lietuvos ekonomikos vystymuisi, tačiau ekonomistai vis labiau atkreipia dėmesį į potencialų neigiamą poveikį. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ataskaitoje apie darbo vietų kūrimą ir vietos ekonomikos plėtrą atkreipiamas dėmesys, kad skirtingi vienos šalies regionai ir vietovės gali patirti asimetrinę automatizacijos riziką (OECD, 2018). Tačiau EBPO ataskaitos autoriai negalėjo išanalizuoti regionų situacijos Lietuvoje. Šio projekto tikslas – įvertinti automatizacijos riziką Lietuvos regionuose ir pasiūlyti, kokių priemonių reikėtų imtis.

 

Siekiame įgyvendinti tris uždavinius:

 

  1. įvertinti Lietuvos regionų automatizacijos riziką ir suklasifikuoti juos pagal EBPO regionų užimtumo kūrimo technologinių pokyčių kontekste tipologiją;
  2. atsižvelgiant į santykinę darbo automatizacijos riziką Lietuvos regionuose, identifikuoti tuos regionus ir pramonės sektorius, kuriems itin svarbus integracinis produktyvumo augimas;
  3. sukurti pramonės 4.0 viešosios politikos pasiūlymų rėmus, apimančius visų suinteresuotų šalių poreikius ir pozicijas bei sąrašą rekomendacijų, kaip pagerinti teisinę aplinką, darbuotojų kompetencijų ugdymą bei pramonės skaitmenizaciją, atsižvelgiant į šalių, esančių (ar buvusių) panašiomis į Lietuvą, gerąsias praktikas ir politikos rekomendacijas.

 

Šis tyrimas prisidės prie Lietuvos pramonės skaitmeninimo kelrodžio bei EBPO pastangų sekti regioninę ekonomikos ir darbuotojų kvalifikacijos plėtrą, o taip pat reikšmingai papildys minėtąją 2018 m. ataskaitą bei EBPO kartu su Tarptautine darbo organizacija parengtą ataskaitą apie tikslingesnio darbuotojų įgūdžių panaudojimo darbo vietoje poveikį produktyvumui ir regioniniam užimtumui (OECD, 2017a).

 

Projekto trukmė: 2020 03 02 – 2020 08 31

Projekto biudžetas: 61 142 EUR

Finansuojama: LMT finansavimas reikminių tyrimų projektams įgyvendinti.